2010 NSW Open Doubles Championship

The NSW Junior Team will travel to Darwin in January 2011. All Junior Team Players will be email event, accommodation and traveling detail on the 15th of November. All Payments must be finalized by the 30th of November 2010.

Below are the top 16 Players

9AM at RED DEVIL PARK, BYRON BAY


SATURDAY 14th AUGUST 2010

  • Peter Watt, Adam List, Brent Read, Rob Plemming,
  • Damien Smith,Dean Heremia, Peter North, Ryan Creton,
  • Ryan Feekon,Brian Green, Steve Gerahty, Kingley Towel,
  • Mark Morrison, Jeff Peters, Jason Karanis, Jack Malone.

LOSS OF MATCH FRAMES FOR ANY LATE ARRIVALS

------------------------------------------------------------------------------

Results from playoffs and state team, can you put up on website please.
Play off results.
1st Peter Watt , 2nd Brent Read , 3rd Damien Smith ,4th Adam List, 5th Dean Heremia, 6th Peter North, 7th Rob Plemming, 8th Steve Geraghty, 9th Jason Karanis, 10th Kingsley Towell, 11th Brian Green, 12th Jack Malone, 13th Ryan Feekan, 14th Ryan Creton, 15th Jeff Peters, 16th Mark Morrison.
Top 6 have qualified for state team.
Sydney Qualifyers are, Travis Crawley, Steve Woods, Mark Williams, Shawn Budd

NSW 2010 STATE OPEN TEAM

Open team playoffs are on Saturday 14th August 9am start (sharp)

at Byron Bay Red Devil Park. All games will be played on the Saturday.


Full NSW State team is.
Travis Crawley (captain)
Rusty Wheeler (vice captain, singles winner)
Steve Woods
Mark Williams
Shawn Budd
Peter Watt
Brent Read
Damien Smith
Adam List
Dean Heremia
Peter North

Ladies singles Judy Williams beating Ann McLaughlan 5-3.

Ladies team is Judy Williams, Ann McLaughlan, Vikki Que, Jo Baily, Jenny McCulla and Jo Lowry.

 

Masters singles, Peter North beat Jeff Peters 6-5 in the final.

Masters team 2010 is Peter North, Jeff Peters and Kerry Watt.

 

NSW open singles, Rusty Wheeler 1st beating Peter Watt in the final 8-7 and he had to beat Peter twice as Rusty came through the losers side.

Mark Williams 3rd and Brent Read 4th.

Rusty Wheeler into state side in number 1 position

 

Mens play-off is for the top 16 players:

R1 R2 R3 R4 R5 Total
TOP 16
1 Peter Watt 10 28 30 30 25 123 5 Qualified Mens .
2 Adam List 25 15 28 25 23 116 5 Qualified Mens .
3 Rusty Wheeler 30 30 18 30 108 4 Qualified Mens .
4 Rob Pleming 18 20 23 28 89 4 Qualified Mens .
5 Peter North 10 20 20 18 15 83 5 Qualified Mens Masters
6 Damien Smith 15 10 15 20 15 75 5 Qualified Mens .
7 Ryan Feekon 13 13 13 23 13 75 5 Qualified Mens .
8 Kinglsley Towel 10 15 18 15 15 73 5 Qualified Mens .
9 Steve Geraghty 20 23 10 20 73 4 Qualified Mens .
10 Brent Read 28 18 25 71 3 Qualified Mens .
11 Dean Herimera 18 15 18 18 69 4 Qualified Mens .
12 Ryan Creton 23 13 13 20 69 4 Qualified Mens .
13 Mark Morrison 15 10 28 13 66 4 Qualified Mens .
14 Brian Green 13 15 15 10 53 4 Qualified Mens .
15 Jeff Peters 13 15 10 15 53 4 Qualified Mens Masters
16 Wayne Worley 18 10 15 10 53 4 Qualified Mens .
TOP 16
17 Jason Karanis 20 18 13 51 3 Qualified Mens .
18 Dennis Watt 13 15 18 46 3 Qualified Mens Masters
19 Jack Malone 10 13 8 13 44 4 Qualified Mens .
20 Craig Johnson 20 13 8 41 3 Qualified Mens .
21 Kerry Watt 10 10 8 10 38 4 Qualified Mens Masters
. . . . . . . . . . .
1 Ann McLaughlan 10 25 10 15 60 4 Qualified . Womens
2 Judy Williams 15 10 13 10 10 58 5 Qualified . Womens
3 Vicky Que 15 10 10 10 10 55 5 Qualified . Womens
4 Jo Buckley 13 Syd 10 23 3 Qualified . Womens
. . . . . . . . . . .
Robert Khalu 10 10 20 2
Edward Heath 8 10 18 2
Steve Chapman 10 8 18 2
Tomo Takahashi 10 8 18 2
Min Herimera 15 15 1
Dean Whitchurch 10 10 1
Players 20 23 26 18 22

 

1st Rusty Wheeler 30
2nd Peter Watt 28
3rd Ann Mcloughlan 25
4th Steve Geraty 23
5th - 6th Peter North 20
Rob Pleming 20
7th - 8th Brent Read 18
Dean Herimera 18
9th - 12th Adam List 15
Brian Green 15
Jeff Peters 15
Kinglsley Towel 15
13th - 16th Ryan Creton 13
Ryan Feekon 13
Craig Johnson 13
Dennis Watt 13
17th - 24th Judy Williams 10
Steve Chapman 10
Kerry Watt 10
Mark Morrison 10
Jack Molone 10
Damien Smith 10
Vicky Que 10
25th - 32nd Edward Heath 8
Tomo Takahashi 8

NSW State Team: All players are required to play in at least 60% of a NSW affiliated association.  (60% of the North Coast Summer League would be 10 out of the 15 matches and finals series)

Ranking Events: points will be allocated for each player participating   Open Team Play-off: will most likely be the top 16 players    Playing Format will be decided by the NSW 8 Ball Committee.

North Coast Masters have to play 3 out of the 5 rankers to be able to play off for the Masters team.

-----------------------------------------------------------

State Open Team will consist of 10 players.
1 State singles winner
3 Sydney based selections
6 Northern NSW (northcoast) Qualifiers
Committee reserves the right to select replacement for any withdrawals from the original side.

North Coast Qualifiers.
Top 16 players to play round robin best of 5 for 6 State positions.

-----------------------------------------------------------

State Womens Team will consist of 7 players.
1 State singles winner
2 Sydney based selections
4 Northern NSW (northcoast) Qualifiers
Committee reserves the right to select replacement for any withdrawals from the original side.

North Coast Qualifiers.
Top 8 players to play round robin best of 5 for 4 State positions.

-----------------------------------------------------------

State Masters Team will consist of 4 players.
1 State singles winner
1 Sydney based selections
2 Northern NSW (northcoast) Qualifiers
Committee reserves the right to select replacement for any withdrawals from the original side.

North Coast Qualifiers.
Top 8 players to play round robin best of 5 for 2 State positions.

-----------------------------------------------------------

1st Rusty Wheeler 30
2nd Brent Read 28
3rd Adam List 25
4th Ryan Cretan 23
5th-6th Steve Geraghty 20
Craig Johnson 20
7th-8th Rob Plemming 18
Wayne Worley 18
9th-12th Damien Smith 15
Mark Morrison 15
Vicky Que 15
Judy Williams 15
13th-16th Brian Green 13
Jeff Peters 13
Joe Buckley 13
Ryan Fieken 13
17th-24th Kingsley Towell 10
Peter North 10
Ann Mcloughlan 10
Peter Watt 10
Tomo Takahashi 10

Dear Players,

The NSW 8 Ball Federation had a very successful series of ranking tournaments during 2009.

NSW 8 Ball, their committee and all players that participated in events.

Masters have to play 3 out of the 5 rankers to be able to play off for the Masters team.

Date          Event                                      Proposed Venue

21.02.2010 NSW Ranking Open/Women 1     Twin Towns   QLD Time 10am Start (9am names/practice)

28.03.2010 NSW Ranking Open/Women 2     Twin Towns  QLD Time 10am Start (9am names/practice)

18.04.2010 NSW Ranking Open/Women 3     Twin Towns  10am Start (9am names/practice)

16.05.2010 NSW Ranking Open/Women 4     CASINO  10AM START

27.06.2010 NSW Ranking Open/Women 5 Twin Towns  10am Start (9am names/practice)

24.07.2010 NSW Womens SINGLES & TEAM        Red Devil Park
~ SATURDAY

25.07.2010 NSW Masters  SINGLES & TEAM        Red Devil Park
~ SUNDAY

24 - 25.07.2010 NSW Open SINGLES                 Red Devil Park
~ SATURDAY AND SUNDAY

TBA    top sixteen NSW Open TEAM                      Red Devil Park
~ SATURDAY AND SUNDAY

Byron Bay Red Devil Park, home of the rugby league team, corner of Broken Head road and Bangalow road.

Once again thanks for you assistance with these state events.

NSW 8 Ball Events 2010 sub-committee;
Damien Smith 0418 123 393, Travis Crawley 0410 494 863,

2010
'BIG GUNS'
ON
THE GOLD COAST

 

DATE:                          19,20,21 MARCH 2010 (STARTING FRIDAY NIGHT)

VENUE:                        SNOOKER WORLD (GOLD COAST)

ADDRESS:                  2506 GOLD COAST HIGHWAY, MERMAID BEACH

PRO ENTRY:               $1000 (YOU KNOW WHO YOU ARE!)
AMATEUR ENTRY:     $  250 (AMATEUR STATUS TO BE DETERMINED BY ORGANISERS)

* BEST OF 21 (RACE TO 11)
* DOUBLE ELIMINATION DRAW
* MAXIMUM OF 32 ENTRIES ONLY.
* AEBF (TWO SHOT) RULES
* CONTACT TRAVIS CRAWLEY FOR ANY INFORMATION
* MOBILE -
0410 494 863
* EMAIL: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOR MORE INFORMATION GO TO http://www.cueball.tv/events/big-guns-on-the-gold-coast

================================================================

 

NSW State Team: All players are required to play in at least 60% of a NSW affiliated association.   
(60% of the North Coast Summer League would be 10 out of the 15 matches and finals series)   

Ranking Events: points will be allocated for each player participating    
Teams Play-off: will most likely be the top 20 players   

Playing Format will be decided by the NSW 8 Ball Committee.
The Venue is Empire Pool Lounge Rose St Adelaide.
Dinner Venue will be Hotel Grand Chancellor formerly Holiday Inn on Hindley Street Adelaide.
Dinner arrangements are being made at present and that information will be given as soon as finalised.
The Sunday prior to the Opening of the Championships a Double Elimination Knock-Out will be held.
This is an Open Competition so both Ladies and Men may enter it.
Further details closer to the date.
We look forward to welcoming everyone to Adelaide in October.
Yours in 8-Ball
Margaret Morphett Hon Secretary/Treasurer
On behalf of EBASA Committee
----------------------------------------------------------------------------------


NSW8BALL Open team 2008

  • Peter Watt (Captain)(Singles Champion)
  • Damien Smith (Vice Captain)
  • Travis Crawley
  • Bronson Blackmore
  • Rob Pleming
  • Michael Allan
  • Dene Heramaia
  • Gavin Hansen
  • Ryan Cretan
  • Manager Jason Kyranis

Ladies Team 2008

  • Mel Malone (Captain)
  • Judy Williams (Vice Captain)
  • Joe Buckley (Singles Champion)
  • Ann McLauchlan
  • Tracey Wessling
  • Tomo Takahashi
  • Manager Brian Green

Masters Team 2008

  • Brian Cameron (Singles Champion) (Captain)
  • Kerry Watt
  • Barry King
  • Manager/Reserve Jeff Peters